SAFELOG mini
Monitoring and control unit for self-contained luminaires (ATS) according to EN 62034
The new SAFELOG mini control unit with integrated web interface for monitoring and controlling up to 50 wireless self-contained luminaires (SRD 868 MHz).
All connected wireless self-contained luminaires are controlled via the integrated web interface, which displays the operating status of the individual luminaires.
The connection to the SAFELOG mini web interface is established via the built-in WiFi interface.
Performance
- Up to 50 wireless self-contained luminaires (SRD 868MHz) can be connected
- WiFi interface (2.4 GHz) with access point and station mode function
- Integrated web interface for system monitoring, control and building visualisation
- Automatic commissioning including luminaire search, no manual addressing of luminaires necessary
- E-mail notification to distribution list / messages are freely adjustable
- “Over-the-air“ update function
Technical specifications
| Voltage supply | 1/N/PE AC 50Hz 230V |
| Power consumption | 7.0 W |
| Mains connectors | 2.5 mm² |
| Mounting type | Wall mounting |
| Frequency range | 863 – 870 MHz (SRD Band) |
| Max. transmission power | 10 dBm |
| Wireless range | max. 30 m with direct visual contact |
| Switching inputs | 1 x optocoupler (programmable, 24V – 230V AC / DC) |
| Ambient temperature | 0°C to +35°C |
| Cable entry | from the top and the back |
| Dimensions (W x H x D) | WM 134 x 134 x 36 mm |
| Protection class | IP20 |
| Safety class | II |