SAFELOG TOUCH
Monitoring and control unit for self-contained luminaires (ATS) according to EN 62034
The SAFELOG main control unit with touch display for monitoring and controlling self-contained luminaires.
Management up to 500 bus-monitored self-contained luminaires (RS485). Available in 3 versions with max. 500 / 100 / 50 self-contained luminaires (RS485). A multi-touch-enabled 5“ colour display showing the battery states of the luminaires controls all the connected self-contained luminaires.
The SAFELOG Touch main control unit has a network connection permitting the state of the devices to be activated using the installed web server. The function of remote-controlling the main control unit via the WEB server and of saving building plans is included.
Performance
- Two bus circuits for managing up to 500 (250 + 250) bus-monitored self-contained luminaires (RS485)
- 5“ multi-touch color display including a USB port for connecting external storage, a USB printer, a keyboard or a mouse
- Automatic commissioning including luminaire search, no manual addressing of luminaires necessary
- Network connection (RJ45) for control and visualization via the integrated web server
- IP panel function for monitoring up to 30 SAFELOG systems in the network
Technical specifications
| Voltage supply | 1/N/PE AC 50Hz 230V |
| Power consumption | 12.0 W |
| Mains connectors | 1.5 mm² to 2.5 mm² |
| Bus interface | 2 x RS485 (5V level) / reverse polarity protected |
| Switching outputs | 3 x change-over contacts (programmable, potential-free) |
| Switching inputs | 2 x optocouplers (programmable, 24V - 230V AC / DC) |
| Extra power supply | 24V / 40mA |
| Ambient temperature | 0°C to +35°C |
| Cable entry | from back and below |
| Protection class | IP65 |
| Safety class | II |