SAFELOG TOUCH WIRELESS
Monitoring and control unit for self-contained luminaires (ATS) according to EN 62034
The new SAFELOG control unit with integrated wireless function and touch display for monitoring and controlling self-contained luminaires. The SAFELOG TOUCH WIRELESS control unit can monitor up to 1.000 wireless self-contained luminaires (SRD 868 MHz). In addition, up to 500 bus-monitored self-contained luminaires (RS485) can be connected.
Available in 3 versions (wireless + bus) with max. 1.000 + 500 / 100 + 100 / 50 + 50 self-contained luminaires (SRD 868 MHz and RS485). All connected self-contained luminaires are controlled via a multi-touch 5“color display, which shows the operating status of the individual luminaires.
The SAFELOG control unit has a network connection with which the device status can be retrieved using the built-in web server. The control unit can be remotely controlled via the integrated web server and building plans can be stored.
Performance
- One wireless circuit for managing up to 1000 wireless self-contained luminaires (SRD 868MHz) and two bus circuits for managing up to 500 (250 + 250) bus-monitored self-contained luminaires (RS485)
- 5“ multi-touch color display including a USB port for connecting external storage, a USB printer, a keyboard or a mouse
- Automatic commissioning including luminaire search, no manual addressing of luminaires necessary
- Network connection (RJ45) for control and visualization via the integrated web server
- IP panel function for monitoring up to 30 SAFELOG systems in the network
Technical specifications
| Voltage supply | 1/N/PE AC 50Hz 230V |
| Power consumption | 12.0 W |
| Mains connectors | 1.5 mm² to 2.5 mm² |
| Frequency range | 863 – 870 MHz (SRD Band) |
| Max. transmission power | 10 dBm |
| Wireless range | max. 30 m with direct visual contact |
| Bus interface | 2 x RS485 (5V level) / reverse polarity protected |
| Switching outputs | 3 x change-over contacts (programmable, potential-free) |
| Switching inputs | 2 x optocouplers (programmable, 24V - 230V AC / DC) |
| Extra power supply | 24V / 40mA for external modules |
| Ambient temperature | 0°C to +35°C |
| Cable entry | from back and below |
| Dimensions (W x H x D) | 240 x 185 x 112 mm |
| Protection class | IP65 |
| Safety class | II |