SPOT-LIGHT 50 ER-F/R
F/R - Fläche und Rettungsweg
Safety luminaire in compliance with EN 60598-1/2-22 and EN 1838.
Very small, almost ceiling flush emergency luminaire with round aluminium head and white polycarbonate cover for recessed ceiling mounting with 44 mm hole diameter.
To reduce maintenance costs, the battery of the self-contained version can be replaced without tools via a click system.
Pre-assembled optic for wide area illumination, optic for escape route illumination enclosed.
Performance
- Almost ceiling flush emergency luminaire with round aluminium head and white polycarbonate cover
- Reccessed ceiling mounting
- The optics for area illumination is pre-assembled, optics for escape route illumination is included
- Protection class IP40 (at the luminaire´s head)
- 3W power LED with cooling part made of aluminum
Technical specifications
| Connecting terminals | 2 x 2.5 mm² for double assignment |
| Material | Aluminum die-cast/Polycarbonate |
| Colour | white |
| true | |
| Mounting type | Recessed mounting |
| Dimensions (Ø x D) | DE 51 x 47 mm |
| Dimensions ceiling cutout (Ø) | 44 mm |
| Min. installation depth | 130 mm |
| Dimensions Container (W x H x D) | 197 x 73 x 30 mm |
| Protection class | IP40 |
| Protection class container | IP20 |
| Safety class | II |
| IK Safety class | IK03 |