ALULINE A200 UM
Exit luminaire in compliance with EN 60598-1/2-22 and EN 1838.
Elegant and modern design, made of aluminum in white or black, special colors possible.
By simply remounting the container, the luminaire can be used universally for ceiling and wall mounting. A 90 degree parallel wall mounting is also possible, a corresponding pictogram set is optionally available.
With the two accessory sets, central pendulum and wire mounting, the luminaire is very changeable and versatile.
The 10 mm light-deflecting pane is illuminated with a 1 or 2 watt LED-bar. The luminaire price includes one pictogram foil set - arrow left/right/down/up/blind (Visibility distance 23 m).
Performance
- Universal mounting for ceiling and wall construction by simply remounting the luminaire container
- Aluminum die-cast, white or black
- Available with 1 watt or 2 watt LED-bar
Technical specifications
| Visibility distance | 23 m |
| Connecting terminals | 2 x 2.5 mm² for double assignment |
| Material | Aluminum die-cast |
| Colour | white, black, powder-coated |
| true | |
| Mounting type | Wall-/ceiling mounting |
| Dimensions (W x H x D) | DM 254 x 194 x 83 mm WM 254 x 164 x 53 mm |
| Pane dimensions (W x H x D) | 248 x 148 x 10 mm |
| Protection class | IP40 |
| Safety class | II |
| IK Safety class | IK03 |