ALULINE E100 WE
Exit luminaire in compliance with EN 60598-1/2-22 and EN 1838.
Elegant and modern design, made of aluminum in white or black, special colors possible.
The luminaire is suitable for recessed wall mounting. The luminaire is for installation in a two-gang box which is not included in the scope of delivery.
The 10 mm light-deflecting pane is illuminated with a 1 or 2 watt LED-bar. The luminaire price includes one pictogram foil set - arrow left/right/down/up/blind (Visibility distance 10 m).
Performance
- Luminaire for recessed wall mounting
- For installation into a two-gang box, not part of the delivery
- Aluminum die-cast, white or black
- Available with 1 watt or 2 watt LED-bar
Technical specifications
| Visibility distance | 10 m |
| Connecting terminals | 2 x 2.5 mm² for double assignment |
| Material | Aluminum die-cast |
| Colour | white, black, powder-coated |
| true | |
| Mounting type | Wall recessed mounting |
| Dimensions (W x H x D) | WE 191 x 93 x 27 mm |
| Installation depth | 67 mm |
| Pane dimensions (W x H x D) | 185 x 80.5 x 10 mm |
| Protection class | IP40 |
| Safety class | II |
| IK Safety class | IK03 |