ALULINE E170 DE
Exit luminaire in compliance with EN 60598-1/2-22 and EN 1838.
Elegant and modern design, made of aluminum in white or black, special colors possible.
The luminaire is suitable for recessed ceiling mounting. With the optional wall bracket the luminaire can also be used for recessed wall mounting in cavity walls.
Convenient installation due to circular cutout. Installation box and container are included in the scope of delivery.
With the two accessory sets, central pendulum and wire mounting, the luminaire is very changeable and versatile.
The 10 mm light-deflecting pane is illuminated with a 1 or 2 watt LED-bar. The luminaire price includes one pictogram foil set - arrow left/right/down/up/blind (Visibility distance 17 m).
Performance
- Luminaire for recessed ceiling mounting
- Recessed wall mounting possible with optional accessory wall bracket
- Installation box and container included in the scope of delivery
- Aluminum die-cast, white or black
- Available with 1 watt or 2 watt LED-bar
Technical specifications
| Visibility distance | 17 m |
| Connecting terminals | 2 x 2.5 mm² for double assignment |
| Material | Aluminum die-cast |
| Colour | white, black, powder-coated |
| true | |
| Mounting type | Recessed mounting |
| Dimensions (W x H x D) | DE 191 x 132 x 78 mm |
| Dimensions ceiling cutout (Ø) | 68 mm |
| Min. installation depth | 130 mm |
| Dimensions Container (W x H x D) | 315 x 73 x 30 mm |
| Pane dimensions (W x H x D) | 185 x 115.5 x 10 mm |
| Protection class | IP40 |
| Safety class | II |
| IK Safety class | IK03 |