L-STAR ED-R
R- Rettungsweg
Safety luminaire in compliance with EN 60598-1/2-22 and EN 1838.
Almost ceiling flush luminaire body made of aluminum die-cast, powder-coated in white in round design for recessed ceiling installation with optics for escape route lighting.
To reduce maintenance costs, the battery in the self-contained version can be replaced without tools via a click system.
The luminaire can also be installed together with a HALOX concrete recessed housing, please also see data sheet.
Performance
- Recessed ceiling installation, round head
- polycarbonate, aluminium die-cast, white
- 3 watt high-capacity LED
- Escape route illumination
Technical specifications
| Connecting terminals | 2 x 2.5 mm² for double assignment |
| Material | Aluminum die-cast/Polycarbonate |
| Colour | white |
| true | |
| Mounting type | Recessed mounting |
| Dimensions (Ø x D) | DE 90 x 37 mm |
| Dimensions ceiling cutout (Ø) | 76 mm |
| Min. installation depth | 80 mm |
| Dimensions Container (W x H x D) | 197 x 73 x 30 mm |
| Protection class | IP20 |
| Safety class | II |
| IK Safety class | IK03 |