SPOT-LIGHT 100 ER-2F
F - Fläche
Safety luminaire in compliance with EN 60598-1/2-22 and EN 1838.
Safety luminaire for recessed ceiling mounting, housing nearly flush with ceiling, made of white polycarbonate and protection class IP54 at the luminaire`s head. Different supply containers available.
To reduce maintenance costs, the self-contained version has an easily accessible and tool-free exchangeable battery.
Optics for wide area illumination. As an option there is also a rectangular cover frame available.
The safety luminaire is equipped with two 3 watt power LED and built-in LED coo-ling part made of aluminum.
Performance
- Luminaire for recessed ceiling mounting with round head made of white polycarbonate
- Reccessed ceiling mounting
- Different supply containers available
- Wide area illumination
- Protection class IP54 (at the luminaire´s head)
- 2 x 3W power LED with cooling part made of aluminum
Technical specifications
| Connecting terminals | 2 x 2.5 mm² for double assignment |
| Material | Aluminum die-cast/Polycarbonate |
| Colour | white |
| true | |
| Mounting type | Recessed mounting |
| Dimensions (Ø x D) | DE 100 x 45 mm |
| Dimensions ceiling cutout (Ø) | 86 mm |
| Min. installation depth | 100 mm |
| Dimensions Container (W x H x D) | 238 x 84 x 45 mm |
| Protection class | IP54 |
| Protection class container | IP20 |
| Safety class | II |
| IK Safety class | IK03 |