SPOT-LIGHT 80-PC ER-R
R- Rettungsweg
Safety luminaire in compliance with EN 60598-1/2-22 and EN 1838.
Safety luminaire for recessed ceiling mounting, housing nearly flush with ceiling, made of white polycarbonate.
To reduce maintenance costs, the self-contained version has an easily accessible and tool-free exchangeable battery.
Available with optic for escape route illumination. Optional there is a rectangular cover frame available.
The safety luminaire is equipped with one 3W power LED (switching type: non-maintain mode).
Performance
- Luminaire for recessed ceiling mounting with round head made of white polycarbonate
- Reduction of maintenance costs due to screwless changeable battery
- Available with optics for escape route illumination
- Protection class IP20 / IP40
- 1 x 3W Power LED
Technical specifications
| Connecting terminals | 2 x 2.5 mm² for double assignment |
| Material | Polycarbonate |
| Colour | white |
| true | |
| Mounting type | Recessed mounting |
| Dimensions (Ø x D) | DE 80 x 47 mm |
| Dimensions ceiling cutout (Ø) | 68 mm |
| Min. installation depth | 80 mm |
| Dimensions Container (W x H x D) | 197 x 73 x 30 mm |
| Protection class | IP40 |
| Protection class container | IP20 |
| Safety class | II |
| IK Safety class | IK03 |