VARIOLINE 300 DMS
Exit luminaire in compliance with EN 60598-1/2-22 and EN 18388.
Appealing and architectural design through a combination of round and square anodized aluminium profiles.
Container for ceiling mounting with wire suspension (wire length 1,5m) for the pane unit.
The 10 mm light deflecting pane is illuminated with a 3 Watt LED-bar and supplied with a pictogram set - arrow left/right/down/up/blind (Visibility distance 30 m).
Performance
- Container for ceiling mounting with wire suspension for the pane unit
- Appealing and architectural design through a combination of round and square anodized aluminium profiles
- 3 watt LED-bar
Technical specifications
| Visibility distance | 30 m |
| Connecting terminals | 3 x 2.5 mm² for double assignment |
| Material | Aluminum |
| Colour | white aluminum (silver), anodized |
| Mounting type | Ceiling mounting (wire suspension) |
| Dimensions (W x H x D) | DMS 334 x 230 x 29 mm |
| Pane dimensions (W x H x D) | 324 x 187.5 x 10 mm |
| Protection class | IP40 |
| Safety class | I |
| IK Safety class | IK03 |