SBOX V2A 300 DM
Exit luminaire in compliance with EN 60598-1/2-22 and EN 1838.
Very robust exit luminaire made of brushed stainless steel (V2A) for ceiling mounting. The luminaire is mounted on the ceiling using eyelets attached to the top and suspended using ropes or chains (not included in the scope of delivery).
The luminaire is equipped with an IP65 membrane pressure compensation valve and two panes of 8 mm toughened safety glass as standard.
The luminaire is equipped with a 6 Watt LED-bar and is supplied with a pictogram set -arrow left/right/down/up/blind (Visibility distance 34 m).
Performance
- Robust exit luminaire made of brushed stainless steel (V2A)
- Ceiling mounting
- Equipped with an IP65 membrane pressure compensation valve
- 8 mm toughened safety glass
- 6 Watt LED-bar, supplied with a pictogram set
Technical specifications
| Visibility distance | 34 m |
| Connecting terminals | 3 x 2.5 mm² for double assignment |
| Material | Stainless steel (V2A) |
| Colour | Stainless steel brushed |
| Mounting type | Ceiling mounting (suspended) |
| Dimensions (W x H x D) | DM 384 x 236 x 107 mm |
| Protection class | IP65 |
| Safety class | I |
| IK Safety class | IK10 |