SBOX V2A 300 WM
Exit luminaire in compliance with EN 60598-1/2-22 and EN 1838.
Very robust exit luminaire made of brushed stainless steel (V2A) for wall mounting. The luminaire is equipped with an IP65 membrane pressure compensation valve and a pane of 8 mm toughened safety glass as standard.
The luminaire is equipped with a 6 Watt LED LED-bar and is supplied with a pictogram set - arrow left/right/down/up/blind (Visibility distance 34 m).
Performance
- Robust exit luminaire made of brushed stainless steel (V2A)
- Wall mounting
- Equipped with an IP65 membrane pressure compensation valve
- 8 mm toughened safety glass
- 6 Watt LED-bar, supplied with a pictogram set
Technical specifications
| Visibility distance | 34 m |
| Connecting terminals | 3 x 2.5 mm² for double assignment |
| Material | Stainless steel (V2A) |
| Colour | Stainless steel brushed |
| Mounting type | Wall mounting |
| Dimensions (W x H x D) | WM 384 x 234 x 101 mm |
| Protection class | IP65 |
| Safety class | I |
| IK Safety class | IK10 |